Poczta nauczyieli Biblioteka szkolna
ul. Główna 63
76-251 Kobylnica
(0 59) 841 52 12

Uczniowie

 


Home > Uczniowie > Egzamin ósmoklasisty

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Zapowiedziane przez CKE zmiany to konsekwencja wprowadzenia przez MEN od 1 września 2024 r. „odchudzonej” podstawy programowej kształcenia ogólnego. Od nowego roku szkolnego egzaminy zewnętrzne będą przeprowadzane zgodnie z nową podstawą programową

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty  
CKE wprowadziła zmiany na wszystkich trzech egzaminach ósmoklasisty:Zmiany na egzaminie z języka polskiego
W informacji podano, że nie są planowane zmiany w formacie arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego stosowanego w latach 2021 – 2024. Będzie się on składał z dwóch części:

 
Zmiany na egzaminie z matematyki

Następuje powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego z matematyki stosowanego w latach 2019 i 2020. To znaczy, że arkusz będzie obejmował:

 
Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki zostanie wprowadzone e-ocenianie.

Zmiany na egzaminie z języka obcego   
Nie zmieni się format arkusza egzaminacyjnego z języka angielskiego stosowanego w latach 2021 – 2024. Arkusz wciąż będzie składał się z pięciu części: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości funkcji językowych, znajomości środków językowych i wypowiedzi pisemnej.
W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń będzie musiał napisać tekst w formie e-maila lub wpisu na blogu, o długości od 50 do 120 wyrazów. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.) to A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO

Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, ‎w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu ucznia do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, ‎którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby ‎pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.‎

UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z przedmiotu najwyższego wyniku.‎

‎UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, ‎niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do ‎egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe ‎informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.

Ogólnopolski Próbny Egzamin  Ósmoklasisty z Operonem

jest odwzorowaniem egzaminu państwowego – ma identyczny przebieg. Zabezpieczone arkusze egzaminacyjne w formie papierowej są w wysyłane do szkół tuż przed egzaminem, a sam egzamin odbywa się w tym samym czasie w całej Polsce.
Ta próba generalna pozwala uczniowi oswoić się z formułą egzaminu, zaś szkole sprawdzić wszystkie aspekty organizacyjne, istotne przy przeprowadzaniu tak dużego egzaminu.
Ogólnopolski Próbny Egzamin  Ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 zostanie przeprowadzony w dniach:

 

Informacja dot. organizacji egzaminu ósoklasisty

Komunikat o dostosowaniach

Komunikat o harmonogramie przeprowadzenia egzaminu