Poczta nauczyieli Biblioteka szkolna
ul. Główna 63
76-251 Kobylnica
(0 59) 841 52 12

Uczniowie

 


Home > Uczniowie > 50/50

50/50

„Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole”
Siedem szkół z Gminy Kobylnica dołączyło do europejskiej Sieci 50/50. Udział w projekcie ma doprowadzić do podniesienia świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promować efektywne wykorzystanie energii.

W naszej szkole projekt realizowany jest przez uczniów klasy 4a pod opieką nauczyciela przyrody - Joanny Ploch. Nauczycielem wspomagającym w szkole podstawowej jest Pani Edyta Stasiak, a w gimnazjum wraz z uczniami projekt koordynuje pani Iwona Wołowicz.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promocja racjonalnego wykorzystania energii poprzez wdrożenie w szkołach innowacyjnej metodologii „50/50". Metodologia ta nie tylko pokazuje, jak efektywnie oszczędzać energię poprzez zmianę codziennych nawyków i zachowań, ale również pomaga wychować dzieci w duchu poszanowania zasobów oraz współpracy na rzecz wspólnego celu.

Udział w projekcie daje wymierne korzyści również organom prowadzącym szkoły. Pozwala bowiem na równy podział zaoszczędzonych środków pomiędzy szkołę i gminę: 50% kwoty zaoszczędzonej dzięki zastosowaniu przez uczniów i nauczycieli metodologii 50/50 zostanie wypłacone szkole, a drugie 50% będzie stanowiło oszczędności dla władz lokalnych, które finansują szkolne rachunki za energię.

Udział w projekcie ma doprowadzić do podniesienia świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promować efektywne wykorzystanie energii.

Kampania „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole" jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a koordynuje ją Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Citès".

REALIZACJE:
Klasa 4a, została podzielona na zespoły energetyczne, które metodą projektu przygotowały plakaty promujące oszczędzanie energii oraz przygotowali kampanię promującą ekologiczne zachowania w szkole i w domu. Dzieci przygotowały hasła i napisy, które następnie umieściły przy włącznikach światła na korytarzach szkolnych, w klasach, szatniach, a nawet w toaletach.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia Kobylnickiego Festiwalu Nauki dziewczynki z zespołu EKO-CZWÓRKA przygotowały samoprzylepne hasła promujące oszczędzanie energii i rozdały lub przykleiły je na ubrania zaproszonych gości. Wszyscy obdarowani deklarowali, że sami dbają o oszczędzanie energii, ale akcja dzieci bardzo im się podobała i każdy z dumą prężył pierś z naklejką przygotowaną przez EKO-CZWÓRKĘ.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików i zdjęć, którymi dokumentujemy prace poszczególnych zespołów.